ÁTHK - Tudományos Főosztály - Takarmányozási Osztály

Kutatási terület

Gazdasági haszonállatok takarmányozása terén alap- és alkalmazott kutatások végzése. Kutatási és fejlesztési (K+F) tevékenység folytatása szoros együttműködésben termelő mezőgazdasági vállalatokkal. A termelés biológiai hátterének megismerésére irányuló takarmányozás-élettani és mikrobiológiai vizsgálatok. A kísérletes munkák megvalósításához modelltelep (sertés, juh és baromfi etetési kísérletek), anyagcsere-istálló, állatház, műtő valamint jól felszerelt műszeres analitikai laboratórium áll rendelkezésre.

 

Kutatási témák


Célorientált organikus nemesítés felhasználása új, magas minőségű organikus tejtermékek kifejlesztésére

Cél: olyan innovatív takarmánynövények, majd ezekből takarmányok és állattenyésztési technológiák létrehozása, mely lehetővé teszi növelt beltartalmi értékű biotej és tejtermékek előállítását, és az egészséges tejtermékek forgalmazását. A fejlesztés során olyan takarmánykeverékeket állítottunk elő, melyek stabil magas telítetlen zsírsavtartalmával biztosítható a tejben is a magas telítetlen zsírsavtartalom.


Minőségi sertés- és baromfihús-termelés megalapozása hazai csökkentett tripszin inhibitor tartalmú, GMO mentes "full-fat" szójatermesztés és feldolgozás fejlesztésével

Cél: az in vitro hatásosnak mutatkozó kelátkészítményekkel hatásvizsgálatok elvégzése in vivo körülmények között, Clostridiummal fertőzött brojlercsirkében. A naturális mutatók alakulását, valamint az elhullások mértékét detektáltuk.


Import szója kiváltására alkalmas hazai, fehérjehordozó melléktermékek alkalmazása a sertés takarmányozásában

Cél: hízósertések legjobb súlygyarapodási eredményének elérése hazai alapanyagokból. Az elvégzett kísérletsorozatban hazai melléktermékek bevonásával, a hízósertések takarmányozásában az import szója különböző mértékű helyettesítését vizsgáltuk.


Egyes alapanyagok, illetve melléktermékek takarmányozási értékének megállapítása a sertések precíziós takarmányozása érdekében

Cél: olyan takarmányok (repcepogácsa, napraforgó-pogácsa, malátacsíra, rizsliszt) emésztés-élettani vizsgálata, amelyek egyre nagyobb szerepet játszanak a sertések energia- és fehérje-ellátásában.


Takarmány adatbank működtetése

Cél: naprakész takarmány adatbank fenntartható működtetése. A takarmány adatbank működtetéséhez elengedhetetlen a folyamatos fejlesztés. 2017-ben további alapanyagokra vonatkozó adatokkal bővítjük az adatbázist. A szakemberek így állandóan naprakész adatbázist érhetnek el. Számos alapanyag esetében hiányoznak az energiaszámításhoz az emésztési együtthatók. Emésztési kísérletekkel szeretnénk ezt a hiányt pótolni. Két alapanyag esetében -a genotípus hatását vizsgálva- szolgáltatunk adatokat az energia kiszámításához. 

Szervezeti alegységek

Gazdasági haszonállatok gyakorlati takarmányozási kérdéseivel foglalkoznak. A szükségleti értékek aktualizálása a napi gyakorlatban. Takarmányt károsító tényezők, valamint az állatok anyagforgalmát kedvezően befolyásoló anyagok vizsgálata.

Az állati eredetű termék-előállítás, illetve a táplálkozás élettani és biokémiai folyamatainak kutatása. A gazdasági állatok emésztési sajátosságainak és a főbb táplálóanyagok intermedier metabolizmusának, valamint azok szabályozásának vizsgálata.

Munkatársak

Munkakör: osztályvezető, tudományos tanácsadó
Munkavégzés helye: 2053 Herceghalom, Gesztenyés út 1.
Mobil: +36 303848479
E-mail: febel.hedvig[kukac]athk.naik.hu
Szalai Irina
Munkakör: állatgondozó
Munkavégzés helye: 2053 Herceghalom, Gesztenyés út 1.
Mobil: +36 30781509
E-mail: szalai.irina[kukac]athk.naik.hu

Programajánló

Jelenleg nincs aktuális esemény.