
2020. március 04-én immár 8. állomásához érkezett a „A fenntartható állattenyésztés Herceghalomból nézve” című programsorozat, melynek alcíme ezúttal "A húshasznú szarvasmarha tenyésztés aktuális szaporodásbiológiai kérdései" volt.

Az egy napos rendezvényt a Limousin és Blonde d'Aquitaine Tenyésztők Egyesülete, a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete és a Vitafort Zrt. segítségével szerveztük. A konferencián 98 résztvevő tájékozódhatott a jelenlegi szaporodásbiológiai helyzetről és problémákról, valamint az együttműködések lehetőségeiről nyolc, a témát körülölelő előadás során. Dr. Rózsa László köszöntője és Dr. Wagenhoffer Zsombor megnyitója után Dr. Varga-Balogh Orsolya rövid felvezetője következett. Dr. Domokos Zoltán a húshasznú tehenek termékenységéről és javításának lehetőségeiről számolt be. A komplex andrológiai vizsgálatok alkalmazásáról és annak jelentőségéről Szűcs Márton előadását hallhattuk. Őt követte Páble Tamás, aki egy korszerű takarmányozási rendszert mutatott be az érdeklődőknek. A rövid szünet után Dr. Póth-Szebenyi Bettina és Dr. Kern László mutatta be a NAIK-ÁTHK által végzett komplex andrológiai vizsgálatok menetét, eredményeit és az ezek során látott érdekes és tanulságos eseteket. Dr. Varga-Balogh Orsolya a húshasznú teheneknél végzett metabolikus vizsgálatok jelentőségére és első eredményeire hívta fel a figyelmet. Dr. Anton István a molekuláris genetikai vizsgálatokról, míg Prof. Dr. Kovács András és Dr. Fürlinger Dóra az 1;29 transzlokáció jelentőségéről és szűrésének lehetőségéről számolt be. Utolsóként, de nem utolsó sorban Dr. Gyulai Gyula, Dr. Volman László, Dr. Vincze Boglárka és Dr. Bodó Szilárd a jövőt jelentő embriológiai munkájukról és az alkalmazott technológiákról tartott érdekes beszámolót.
Az elhangzott előadások pdf formátumban elérhetőek:
További kép- és video anyag megtekinthető a Limousin és Blonde d'Aquitaine Tenyésztők Egyesülete facebook oldalán, valamint a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesülete honlapján (Fenntartható állattenyésztés Herceghalomból nézve).
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2020 év végén a NAIK ÁTHK-ban a szükséges engedélyeztetési és nyilvántartásba vételi folyamat elvégzésével kialakítottuk a kutatóközpont keretén belül működő Haszonállat Asszisztált Reprodukciós Központot, ami az egyetemi integráció során a MATE egységeként fog működni. A központ magában foglalja a kiskérődző, ló és sertés mesterséges termékenyítő állomást, a kiskérődző, ló, szarvasmarha, sertés embrióátültető központot és a hozzájuk szervesen kapcsolódó laboratóriumokat (haszonállat embriológiai laboratórium, spermatológiai laboratórium, citogenetikai laboratórium, géndepó)