
2020. március 19-én megszületett a Kiskunsági Nemzeti Park (KNP) furioso ménesében a NAIK ÁTHK Haszonállat embriológiai és génmegőrzési kutatócsoport és a KNP együttműködésében az első embrió átültetésből (ET) származó csikó.

Induló x Bátor csikó a recipiens Fannival (Fotó: Klucsai Dávid)
A pej kancacsikó embriódonor anyja The Bart Furioso II-107 „Induló”, többször helyezett az Alföldi Állattenyésztési Napokon, 2017-ben korcsoportjának nyertese, OMÉK-on ezüstérmes. Jelenleg Bárdos Attila válogatott négyesfogathajtóval sportkarrierjére készül. A csikó apja 5295 Furioso XXIX-8 „Bátor”, az „A” vonal egyik utolsó reprezentánsa, amely mind saját teljesítményében, mind közvetlen és távolabbi ősei teljesítményében is igen figyelemreméltó. A mén eredményesen szerepelt díjugratásban, valamint fogathajtásban is kiképezték. A recipiens „szülőanya” Furioso XXXV-44 „Fanni II”.
A kancák ultrahangos vizsgálatát és szinkronizálását Dr. Fekete Zoltán a furioso ménes állatorvosa és Dr. Kútvölgyi Gabriella (NAIK ÁTHK) végezte, az embriómosást és beültetést Dr. Kútvölgyi Gabriella, az embrió minősítését és beültetésre történő előkészítését Dr. Bodó Szilárd (NAIK ÁTHK) hajtotta végre.
A képen Dr. Fekete Zoltán és Dr. Kútvölgyi Gabriella embriómosás közben.
Dr. Bodó Szilárd az embrió előkészítésének folyamatában
A megszületett csikó még embrió korában (9 napos expandált blasztociszta)
Idén embrió átültetési programot kezdtünk a Mezőhegyesi Ménesbirtok és Tangazdaság kiválasztott lovain. Az első ET program kapcsán már sikerről tudunk beszámolni. A 321 Nonius XVII-23 „Nutria” nevű nóniusz kancából kimosott embrió beültetésre került a szintén nóniusz fajtájú Nonius-11 „Vércse” nevű recipiens kancába.
Vércse 30 napos vemhessége ultrahangos felvételen
A kancák ultrahangos vizsgálatát és szinkronizálását Dr. Vajda Szabolcs a Ménesbirtok állatorvosa, az embriómosást és beültetést Dr. Kútvölgyi Gabriella, az embrió minősítését és beültetésre történő előkészítését Dr. Bodó Szilárd végezte.
További, néhány napja beültetett embrió megtapadását és vemhesség vizsgálatát várjuk. Az ET program célja kiemelkedő genetikai értékű kancáktól több utód létrehozása, így az in situ génmegőrzés segítése.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2020 év végén a NAIK ÁTHK-ban a szükséges engedélyeztetési és nyilvántartásba vételi folyamat elvégzésével kialakítottuk a kutatóközpont keretén belül működő Haszonállat Asszisztált Reprodukciós Központot, ami az egyetemi integráció során a MATE egységeként fog működni. A központ magában foglalja a kiskérődző, ló és sertés mesterséges termékenyítő állomást, a kiskérődző, ló, szarvasmarha, sertés embrióátültető központot és a hozzájuk szervesen kapcsolódó laboratóriumokat (haszonállat embriológiai laboratórium, spermatológiai laboratórium, citogenetikai laboratórium, géndepó)