
2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00222 - Automatizált, helyi alapanyagokra és melléktermékekre alapozott, mobil építészeti megoldások a mezőgazdaság számára
A projekt azonosító száma: |
2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00222 |
|
A projekt címe: |
Automatizált, helyi alapanyagokra és melléktermékekre alapozott, mobil építészeti megoldások a mezőgazdaság számára |
|
A kedvezményezett neve: |
A Sparktech Innováció Korlátolt |
|
A projekt tervezett |
2022.06.30. |
|
A szerződött támogatás |
743 420 916 Ft |
|
A támogatás mértéke: |
56,12% |
A projekt tartalmának bemutatása:
A pályázat célja egy automatizált, helyi alapanyagokra és melléktermékekre alapozott, mobil építészeti megoldások a mezőgazdaság számára. A fejlesztés eredménye egy helyváltoztatásra alkalmas, precíziós anyagkijuttatást megvalósító épület építő robot, amely a helyi adottságokra alapozó alapanyag receptúrát használ a mezőgazdasági épületek előállítására. A kutatás során fenntartható, körforgásos megoldás kerül kidolgozásra, amely input minimalizált, kifejezetten helyi alapanyag felhasználásra összpontosít.
Globális problémát jelent a lakossági és a mezőgazdasági hulladékok, melléktermékek kezelése, tárolása, esetleg megsemmisítése. Az épületekhez szükséges alapanyagok előállítása legtöbbször környezetterhelő módon, a környezet kizsákmányolásával, a tájkép maradandó változásával történik (pl.: cementgyártás). Az építkezéshez szükséges nyersanyagok hiánya mellett a megfelelően képzett munkaerő hiánya is kihívást jelent. A népesség növekedésével ezek egyre nagyobb akadályt jelentenek majd gazdaságossági és környezetvédelmi szempontból egyaránt és veszélyeztek a fenntartható fejlődést. A fejlesztés tárgya egy olyan berendezés, amely alapanyag, energia, logisztika és emberi erőforrások optimalizálásával valósítja meg az építést. Ebből adódóan a berendezéssel létrehozott eredmény költséghatékony, helyi igényeknek megfelelő multifunkcionális (tároló, állattartó) épület lesz.
A projekt eredményeként megvalósuló termék elsődleges célcsoportja az általános mezőgazdasági felhasználók köre (állattartó telepek, termény- és takarmány tárolás). A másodlagos felhasználás minden egyéb tárolási funkciónál releváns lehet, például gépek, alkatrészek, vagy üzemanyag tárolása. Az eddigi megoldásokhoz képest az általunk fejlesztett eszköz környezetbarát, a hagyományos építés alapjaiból indul ki, anyagánál és az épületszerkezet megoldásainál fogva jó hőtechnikai és épületfizikai tulajdonságokkal rendelkezik. Az eszközzel létrehozott épület legfőbb tulajdonsága a költséghatékonyság. Az eddigi megoldásokhoz képest szintén előny, hogy a berendezés gyors, mobil és minimális előkészítést igényel a munkavégzés. A kifejlesztésre kerülő eszköz legfőbb tulajdonsága a gyorsaság és a mobilitás, a berendezéssel létrehozott épület fő tulajdonságai az újrahasznosíthatóság és környezetbarát üzem. A technológiával előállított épületek állékonysága a felhasználói igényeknek megfelelően tervezhető. A kiszolgált épületek végül bonthatóak és környezetbarát módon visszaforgathatóak a talajba. A projekt eredményét mezőgazdasági és építőipari vásárokon és konferenciákon kívánjuk bemutatni.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2020 év végén a NAIK ÁTHK-ban a szükséges engedélyeztetési és nyilvántartásba vételi folyamat elvégzésével kialakítottuk a kutatóközpont keretén belül működő Haszonállat Asszisztált Reprodukciós Központot, ami az egyetemi integráció során a MATE egységeként fog működni. A központ magában foglalja a kiskérődző, ló és sertés mesterséges termékenyítő állomást, a kiskérődző, ló, szarvasmarha, sertés embrióátültető központot és a hozzájuk szervesen kapcsolódó laboratóriumokat (haszonállat embriológiai laboratórium, spermatológiai laboratórium, citogenetikai laboratórium, géndepó)