
Intézetünk egykori Főigazgatójára, Prof. Dr. Fésüs Lászlóra emlékezve rendeztük meg 2019. október 30-án „A kiskérődző ágazatok helyzete és kilátásai” című konferenciát, mely „A fenntartható állattenyésztés Herceghalomból nézve” konferenciasorozatunk 7. állomása volt.

A rendezvény társszervezője, a Magyar Juh-és Kecsketenyésztő Szövetség (MJKSZ) hathatós segítsége révén egy sikeres rendezvényt bonyolítottunk le.
Dr. Balla István (stratégiai igazgatóhelyettes) megnyitó beszéde után, két megemlékező előadást hallottunk Dr. Anton István (ÁTHK) és Hajduk Péter (MJKSZ) tolmácsolásában Dr. Fésüs László tudományos, illetve tenyésztésszervezői munkásságáról.
Az Agrárminisztérium részéről Dr. Feldman Zsolt államtitkár úr ismertette a kormányzat által nyújtott és nyújtandó lehetőségeket, melyek a kiskérődző ágazat fejlesztését szolgálják.
A további előadások témáikat tekintve lefedték az ágazatot érintő témaköröket, mint a tenyésztés, termékelőállítás, genetika, állategészségügy, szaporodásbiológia, és a klímával összefüggő kutatások.
A rendezvényen 91 külsős vendég vett részt, a hazai agráregyetemekről, kutatóhelyekről, az MJKSZ munkatársaival, juhtenyésztőkkel és kecsketenyésztőkkel egyetemben, de emellett néhány mezőgazdasági tanuló is meghallgatta az előadásokat.
A rendezvényen elhangzott előadások közül (a szerzők/előadók engedélyével) néhány, pdf formátumban letölthető a honlapunkról.
Az elhangzott előadásokat összefoglaló cikk formájában egy kiadványba szerkesztve jelentettük meg, melynek online verziója a honlapunkon elérhető.
A rendezvényen készült képeinket itt megtekinthetik.
További linkek:
- Magyar Mezőgazdasag: Mi kell ahhoz, hogy sikeres legyen a magyar juh- és kecskeágazat?
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
2020 év végén a NAIK ÁTHK-ban a szükséges engedélyeztetési és nyilvántartásba vételi folyamat elvégzésével kialakítottuk a kutatóközpont keretén belül működő Haszonállat Asszisztált Reprodukciós Központot, ami az egyetemi integráció során a MATE egységeként fog működni. A központ magában foglalja a kiskérődző, ló és sertés mesterséges termékenyítő állomást, a kiskérődző, ló, szarvasmarha, sertés embrióátültető központot és a hozzájuk szervesen kapcsolódó laboratóriumokat (haszonállat embriológiai laboratórium, spermatológiai laboratórium, citogenetikai laboratórium, géndepó)