ÁTHK - Állattenyésztési Osztály - Szaporodásbiológiai Kutatócsoport

Kutatási terület

A szaporodásbiológiai kutatócsoport munkája szarvasmarha, sertés, ló, juh és nyúl fajokra terjed ki. Tevékenységébe hím- és nőivarú állatokkal végzett (andrológiai és ginekológiai) vizsgálatok, kísérleti kipróbálások és fejlesztések tartoznak bele, de foglalkozik in vitro embrió előállítással, valamint az örökítő anyag (elsősorban spermium) mélyhűtésével (ez utóbbi a génmegőrzési feladataik közé tartozik). A közelmúltban és jelenleg is végzett vizsgálataik közül a fontosabbak:

A nagy tejtermelésű tehenészetek versenyképességének fokozása optimalizált szaporodásbiológiai technológia segítségével, ami ötvözi a jelenleg elérhető legújabb módszerek gyakorlatba történő integrálását (korai vemhességvizsgálat, okszerű hormonális kezelések, a vemhességi veszteségek és okainak diagnosztizálása, valamint az ikervemhességek arányának alakulása, korai diagnosztizálása és kártételének mérséklési lehetősége).

Biotechnológiai módszerek alkalmazása magyar lófajták ex situ génmegőrzése érdekében téma azért fontos, mert a hazai mének száma lecsökkent, és a genetikai állomány beszűkülését megelőzendő indokolt egyes vérvonalak hosszabb távú megőrzése a genetikai változatosság fenntartása érdekében.

Hímek komplex andrológiai vizsgálata (sertés kan, mén, bika, kos) az állatok külső, ill. belső nemi szerveinek hőkamerás és ultrahangos vizsgálatát, valamint a sperma motilitás számítógépes (CASA) és a spermiumok morfológiai vizsgálatát jelenti. A vizsgálatok fő célja a szaporításra alkalmatlan és/vagy beteg egyedek kiszűrése a legalkalmasabb diagnosztikai eljárásokkal, és az esetlegesen gyógykezelhető állatok terápiájának kialakítása.

Sertés petesejtek vitrifikációs hűtése és embriótenyésztő rendszer felállítása a hazai sertés fajták génmegőrzéséhez Az ex situ in vitro génmegőrzés megvalósulhat embriók illetve gaméták mélyhűtve tárolásával. Amennyiben sikerül a kutatás végeztével a petesejt mélyhűtési technológiai kidolgozása, az nagy segítséget nyújthatna a hazai sertésfajtáink genetikai anyagának megőrzése számára.


Kutatási témák


Új takarmányozási rendszer fejlesztése a fenntartható szaporodási teljesítmény optimalizálására tejelő szarvasmarhában és sertésben

Cél: egy olyan adatbázist kialakítása és használata, melynek segítségével a telepeken naprakészen vezethetők az ellések, az ellést követő involúciós vizsgálatok és kezelések, a tejtermelés és az állatok kondíció-pontszáma, a termékenyítések és azok eredményessége is.


A magyar nagyfehér hússertés és a magyar lapály fajták szaporodásbiológiai potenciáljának javítása

Cél: fajta-specifikus szaporodás-biológiai adatok gyűjtése magyar nagyfehér és magyar lapály sertésfajtákról, a nő- és hímivarú egyedek szaporodás-élettani jellemzése.


Sertés petesejtek mélyhűtése vitrifikációs eljárással és az in vitro embriótenyésztés fejlesztése az ex situ génmegőrzés megalapozásához

Cél: sertés petesejtek vitrifikációs hűtése és embriótenyésztő rendszer felállítása a hazai sertésfajták génmegőrzéséhez.


Genetikai erőforrások megőrzése intézkedés keretében a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták megőrzése

Cél: spermagyűjtés hazai őshonos kosoktól és spermabank létrehozása


A magyar törzstenyészetekben található sertésfajták andrológiai-spermatológiai felmérése, a legkiválóbb kanoktól spermabank létrehozása

Cél: az ejakulátumok vizsgálata és a kanok minősítése. A megfelelő minőségű mélyhűtött spermát produkáló kanok esetén a sperma tárolása génbanki megőrzés céljából.

Munkatársak

Munkakör: csoportvezető, tudományos főmunkatárs
Munkavégzés helye: 2053 Herceghalom, Gesztenyés út 1.
E-mail: balogh.orsolya[kukac]athk.naik.hu
Dr. Kern László
Munkakör: intézeti mérnök, állatorvos
Munkavégzés helye: 2053 Herceghalom, Gesztenyés út 1.
E-mail: kern.laszlo[kukac]athk.naik.hu
Dr. Szelényi Zoltán Viktor
Munkakör: állatorvos
Munkavégzés helye: 2053 Herceghalom, Gesztenyés út 1.
E-mail: szelenyi.zoltan.viktor[kukac]athk.naik.hu

Programajánló

Jelenleg nincs aktuális esemény.